Vošky v záhrade: Ako sa zbaviť týchto malých, ale nebezpečných škodcov

Fakty a Rady

Vošky v záhrade: Ako sa ich zbaviť

Vošky, tieto drobné stvorenia s nenápadným vzhľadom, dokážu spôsobiť veľké škody na vašich rastlinách a úrode. Živia sa rastlinnými šťavami, čo môže viesť k oslabeniu rastlín, žltnutiu a deformácii listov, opadávaniu kvetov a plodov, a v konečnom dôsledku k zníženiu úrody. Ak ste si všimli vošky vo svojej záhrade, neprepadajte panike! Existuje množstvo účinných spôsobov, ako sa ich zbaviť a ochrániť svoje rastliny pred ich ničivým pôsobením.

Identifikácia vošiek:

Vošky sú malé, mäkké, oválneho tvaru a majú rôzne farby, od zelenej a žltej až po čiernu a hnedú. Často sa zhromažďujú na spodnej strane listov, na stonkách, kvetoch a mladých výhonkoch rastlín. Ich prítomnosť môžete spozorovať aj podľa lepkavého povlaku na listoch, ktorý sa nazýva medovice. Medovica je sladká látka, ktorú vošky vylučujú a ktorá môže prilákať ďalších škodcov, ako sú mravce alebo spôsobiť vznik plesní.

Prevencia:

Najlepšou obranou proti voškám je prevencia. Tu je niekoľko tipov, ako zabrániť ich výskytu:

 • Pravidelná kontrola rastlín: Pravidelne kontrolujte svoje rastliny, či sa na nich nenachádzajú vošky alebo ich vajíčka. Včasné odhalenie vám umožní rýchlo zasiahnuť a zabrániť ich premnoženiu. Skontrolujte spodnú stranu listov, stonky, kvety a mladé výhonky.
 • Zdravé rastliny: Udržujte svoje rastliny zdravé a silné, pretože sú odolnejšie voči škodcom. Zabezpečte im dostatok svetla, vody a živín a pravidelne ich prihnojujte. Zdravé rastliny majú lepšiu schopnosť brániť sa proti škodcom a chorobám.
 • Pestrá výsadba: Pestujte rôzne druhy rastlín, aby ste vytvorili biodiverzitu vo svojej záhrade. Niektoré rastliny, ako napríklad cesnak, levanduľa, mäta, nechtík, aksamietnica alebo pažítka, odpudzujú vošky svojou vôňou.
 • Prirodzení nepriatelia: Prilákajte do svojej záhrady lienky, zlatoočky, ucholaky, parazitické osy a iný hmyz, ktorý sa živí voškami. Môžete to urobiť výsadbou kvitnúcich rastlín, ktoré poskytujú potravu a úkryt pre týchto užitočných pomocníkov.
 • Bariéry: Na ochranu rastlín môžete použiť aj fyzické bariéry, ako sú napríklad sieťky proti hmyzu alebo lepiace pásky.

Ako sa zbaviť vošiek:

Ak už vošky napadli vaše rastliny, nezúfajte. Existuje niekoľko účinných spôsobov, ako sa ich zbaviť:

 • Mechanické odstránenie: Malé množstvo vošiek môžete odstrániť ručne, pomocou prúdu vody alebo mäkkou handričkou. Pri ručnom odstraňovaní buďte opatrní, aby ste nepoškodili rastliny.
 • Mydlový roztok: Pripravte si roztok z vody a niekoľkých kvapiek saponátu alebo mydla na riad. Nastriekajte roztok na rastliny, najmä na spodnú stranu listov, a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Opakujte postup niekoľko dní po sebe, kým vošky nezmiznú. Mydlový roztok narúša ochrannú vrstvu vošiek a spôsobuje ich dehydratáciu.
 • Neemový olej: Neemový olej je prírodný insekticíd, ktorý účinne ničí vošky a iných škodcov. Zmiešajte niekoľko kvapiek neemového oleja s vodou a nastriekajte na rastliny. Neemový olej pôsobí ako repelent a narúša hormonálny systém vošiek.
 • Insekticídy: V prípade silného napadnutia môžete použiť chemické insekticídy. Vyberajte však také, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a neškodia užitočnému hmyzu. Používajte ich podľa návodu a dbajte na bezpečnostné opatrenia.
 • Domáce postreky: Existuje množstvo domácich receptov na postreky proti voškám, napríklad z cesnaku, chilli papričiek, cibule alebo žihľavy. Tieto postreky sú lacné, ekologické a často rovnako účinné ako chemické prípravky.

Tipy navyše:

 • Pravidelne odstraňujte napadnuté listy a kvety: Tým zabránite šíreniu vošiek na ostatné rastliny. Napadnuté časti rastlín zlikvidujte spálením alebo ich zalejte vriacou vodou.
 • Udržujte čistotu v okolí rastlín: Odstraňujte burinu a opadané lístie, ktoré môžu slúžiť ako úkryt pre vošky. Udržujte pôdu okolo rastlín prekyprenú, aby ste zabránili tvorbe vlhkého prostredia, ktoré vošky milujú.
 • V prípade potreby vyhľadajte odbornú pomoc: Ak si neviete rady, obráťte sa na odborníka, ktorý vám poradí s výberom vhodného prípravku a spôsobu aplikácie.

 

Boj s voškami môže byť náročný, ale s trpezlivosťou, pravidelnou starostlivosťou a správnymi metódami sa ich môžete úspešne zbaviť. Kombinujte rôzne metódy boja a nezabúdajte na prevenciu. Pravidelne kontrolujte svoje rastliny a v prípade potreby zasiahnite čo najskôr. Vaša záhrada sa vám odvďačí bohatou úrodou a krásnymi kvetmi.

Ing.Branislav Hahn – Faktyarady.sk

Vložiť komentár