Čaute, cestovatelia! Volám sa Braňo a dnes by som sa s vami chcel podeliť o moje zážitky a tipy z jedného úžasného miesta na Sicílii. Trapani – možno ste o ňom počuli, možno nie, ale verte mi, toto mesto na západnom pobreží si zaslúži vašu pozornosť. Nie je to len taký hocijaký prístav. Pre mňa je to miesto, kde sa história snúbi s vôňou soli a mora, kde za každým rohom čaká nejaké malé prekvapenie a kde som zažil tú pravú, nefalšovanú sicílsku atmosféru. Tak si urobte pohodlie, naladte sa na vlnu Sicílie a poďte so mnou objaviť, prečo ma Trapani tak očarilo.
Čo vidieť v Trapani a okolí – Moje TOPky, ktoré nesmiete vynechať:
Prešiel som toho v Trapani dosť, ale toto sú miesta, ktoré mi naozaj utkveli v pamäti a ktoré odporúčam každému.
- Historické centrum (Centro Storico) – Blúdenie s atmosférou: Poviem vám, najlepší spôsob, ako spoznať Trapani, je jednoducho sa stratiť v jeho historickom centre. Tie úzke kamenné uličky, staré paláce, kostoly… má to neskutočné čaro. Moje konkrétne tipy:
- Cattedrale di San Lorenzo: Hlavná katedrála, oplatí sa nakuknúť dnu.
- Chiesa del Purgatorio: Tu na mňa dýchla história najviac. Ukrývajú tam slávne „Misteri di Trapani“, obrovské súsošia, ktoré nosia počas Veľkej noci. Sú naozaj pôsobivé, aj keď ich vidíte len takto vystavené.
- Palazzo Senatorio o Cavarretta: Krásna budova, hlavne tie hodiny na fasáde. Dobrý orientačný bod.
- Torre di Ligny: Stará strážna veža na úplnom konci polostrova. Ja som si tam dal prechádzku podvečer – ten výhľad na more a západ slnka je odtiaľ parádny. A je tam aj malé múzeum.
- Mura di Tramontana: Severné hradby sú ako stvorené na prechádzku. More vám špliecha takmer pod nohami.
- Saline di Trapani e Paceco – Soľné polia, kde sa zastavil čas: Toto je pre mňa symbol Trapani. Rozsiahle soľné panvy s veternými mlynmi. Najlepšie je tam ísť podvečer. To svetlo, tie farby, keď sa slnko skláňa k obzoru a odráža sa od vodnej hladiny… Mám odtiaľ desiatky fotiek a žiadna nedokáže úplne zachytiť tú magickú atmosféru. Nezabudnite na Museo del Sale v jednom z mlynov, dozviete sa tam kopec zaujímavostí o výrobe soli. Dá sa tam aj bicyklovať, čo je super.
- Prístav – Život a čerstvé úlovky: Vždy ma fascinujú prístavy a ten v Trapani nie je výnimkou. Je to živé miesto, plné rybárskych lodí. Ak si privstanete, uvidíte rybárov, ako sa vracajú s úlovkami. Odtiaľto vyrážajú aj lode na Egadské ostrovy, o ktorých ešte poviem.
- Erice – Stredovek na dosah ruky (a lanovky!): Výlet do Erice je pre mňa absolútna povinná jazda, keď ste v Trapani. Z mesta (časť Casa Santa) vás hore vyvezie moderná lanovka a ten pocit, keď stúpate a pod vami sa otvára panoráma Trapani a mora, je na nezaplatenie. Erice je stredoveké mestečko na vrchole kopca, akoby sa tam zastavil čas. Kamenné uličky, dva hrady (Castello di Venere a hrad Pepoli), malé obchodíky so slávnou keramikou a mandľovými sladkosťami. Malá rada: hore býva často veternejšie a chladnejšie, tak si pribaľte niečo na seba.
- Egadské ostrovy – Únik do raja: Ak máte čas aspoň na jeden deň, určite si urobte výlet na niektorý z Egadských ostrovov. Trajekty a rýchlolode (ja som išiel s Liberty Lines) chodia z prístavu často.
- Favignana: Tú som si obľúbil asi najviac. Požičal som si bicykel a obehol tie najkrajšie zátoky ako Cala Rossa či Cala Azzurra. Voda je tam neskutočne čistá.
- Levanzo: Menší, pokojnejší, s krásnou dedinkou. Kto má rád históriu, je tam jaskyňa Grotta del Genovese s pravekými maľbami.
- Marettimo: Trochu ďalej, ale ak hľadáte divokú prírodu a turistiku, toto je ono.
- Mestské pláže – Rýchle osvieženie: Priamo v meste je menšia pláž Spiaggia delle Mura di Tramontana. Na také to rýchle schladenie fajn. Ak chcete väčšiu a lepšie vybavenú, odporúčam Lido San Giuliano, kúsok na sever. Dá sa tam dostať aj autobusom.

Čo ochutnať v Trapani – Moje gastro srdcovky:
Ach, sicílska kuchyňa! V Trapani som si ju naozaj užil. Toto sú moje tipy, čo určite musíte vyskúšať:
- Pesto alla Trapanese: Ak ste v Trapani a neochutnáte toto pesto, akoby ste tam ani neboli! Zabudnite na to zelené janovské. Toto je z čerstvých paradajok, mandlí, cesnaku, bazalky… Podávajú ho s miestnymi cestovinami „busiate“ a poviem vám, je to božské. Dával som si ho takmer každý deň!
- Cous Cous di Pesce (Rybí kuskus): Cítiť v ňom vplyv Afriky. Výborný, sýty, plný chutí rýb a morských plodov.
- Busiate: Tie už spomínané špirálovité cestoviny. Perfektne sa na ne chytá omáčka.
- Čerstvé ryby a morské plody: Keď ste v prístave, je to jasné. Grilovaný tuniak alebo mečúň sú stávka na istotu. Pýtajte si, čo majú čerstvé.
- Arancine: Sicílska klasika do ruky. Ryžové gule plnené všeličím možným. Ja mám najradšej tie s ragú.
- Cannoli a Cassata Siciliana: Sladká bodka musí byť! Cannoli sú chrumkavé trubičky plnené sladkou ricottou – pozor, je to návykové! Cassata je trochu ťažšia, ale tiež výborná.
- Granita: Na raňajky alebo len tak na osvieženie. Mandľovú (mandorla) alebo citrónovú (limone) som si zamiloval. Najlepšie s teplou brioškou.
- Miestne vína: K dobrému jedlu patrí dobré víno. Sicília má skvelé vína, či už biele ako Grillo, alebo červené Nero d’Avola. A samozrejme, ochutnajte Marsalu, keď ste už tak blízko.
Ako sa pohybovať po Trapani a okolí – Moje overené rady:
Nebojte sa, v Trapani sa nestratíte a doprava je celkom v pohode.
- Pešo: Historické centrum? To je najlepšie prebrázdiť pešo. Tie najkrajšie zákutia objavíte práve takto, keď sa trochu „stratíte“. Verte mi.
- Miestne autobusy (ATM Trapani): Na dlhšie trasy, napríklad k lanovke na Erice (pýtajte si smer „funivia“) alebo na pláž San Giuliano, som v pohode využíval miestne autobusy. Lístky kúpite v trafikách (volajú ich „tabacchi“) alebo novinových stánkoch. Opýtajte sa domácich, ktorá linka ide vaším smerom, vždy ochotne poradia.
- Lanovka Trapani-Erice (Funivia): Ako som spomínal, super zážitok a zároveň doprava.
- Trajekty a rýchlolode: Na Egadské ostrovy bez problémov. V sezóne odporúčam kúpiť lístky trochu vopred, hlavne ak máte presný plán.
- Požičovňa áut alebo skútrov: Ak chcete vidieť viac zo západnej Sicílie, auto je fajn. Ale pozor, v centre Trapani je to s parkovaním niekedy o nervy a sú tam ZTL zóny (zóny s obmedzeným vjazdom). Skúter je na presuny po okolí možno ešte lepší. Ja som si na pár dní požičal skúter a bolo to super.
- Taxi: Sú tam, ale sú drahšie. Ak sa rozhodnete pre taxi, cenu si dohodnite radšej vopred.
Moje slová na cestu:
Trapani možno nie je láska na prvý pohľad ako Rím či Florencia, ale má v sebe niečo nesmierne autentické a podmanivé. Pre mňa je to miesto s dušou, kde som cítil pravú Sicíliu – soľ vo vlasoch, slnko na tvári a neuveriteľné chute na jazyku. Dajte mu šancu, nechajte sa unášať jeho pomalším tempom a objavujte. Som si istý, že si odtiaľ, rovnako ako ja, odnesiete kopec krásnych spomienok.
Tak šťastnú cestu a veľa skvelých zážitkov v Trapani!
Ing. Branislav Hahn – Faktyarady.sk
Prečítajte si aj ďalšie články z oblasti cestovania a sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

